Ilu jest świętych i błogosławionych?

Ks. Marek Radomski w swoim tweecie podaje liczbę 70000.

Centrum Myśli Jana Pawła II podaje dane dotyczące działalności tego właśnie papieża (kanonizowanego zresztą): 482 świętych i 1338 błogosławionych. Benedykt XVI 44 osoby ogłosił świętymi, a 289 błogosławionymi. Franciszek od 2013 r. dokonał już ponad 100 aktów beatyfikacji i ok. 60 kanonizacji. Nie jest to równoznaczne z liczbą nowych świętych, bo jednym aktem np. kanonizowano 28 Męczenników Brazylijskich.

A Polacy?

A kto to jest Polak? Z pięciu pierwszych polskich męczenników chyba tylko najmłodszy posługacz (może nowicjusz) Krystyn był Polakiem (Polaninem?); jego przedchrzcielnego imienia nie znamy. Św. Jadwiga Śląska nie była Polką ani Ślązaczką. Czy bywała w Krakowie? Św. Jadwiga Andegaweńska, swego czasu król Polski, Polką była częściowo, po babce.

Są problemy interpretacyjne, które mogą zmienić statystykę. W każdym razie dziś na stronie archidiecezji krakowskiej karmelita Szczepan T. Praśkiewicz ogłasza, że „polskie niebo” liczy 262 osoby — 216 mężczyzn i 46 kobiet.

Czyszczenie kalendarzy?

Zapewne już za miesiąc ktoś zacznie przypominać, że w latach 60. czy 70. (to czasy odległe niczym VII wiek w Europie Środkowej, więc niełatwo się doszukać danych) uznano wiele osób otaczanych kultem (czcią) za postaci legendarne i „wygaszono” różne przejawy pamięci o nich. Dlaczego za miesiąc? Podobno bowiem św. Mikołaj należy do tych usuniętych.

św. Mikołaj Cudotwórca

Czemu wielu oczywiście zacznie zaprzeczać, chyba słusznie.