5 stycznia. Pora na Telesfora

Źródło: nostalgia.pl

Poważny portal hagiograficzny ŚwięciPańscy.pl przeprasza niniejszym papieża Telesfora (na fresku) i jeszcze kilku męczenników, których żywotów nie znamy, ale świadectwo szanujemy.

Joachim Schäfer – Ökumenisches Heiligenlexikon

O ósmym papieżu Telesforze niewiele wiemy, a to, co nam przekazuje Tradycja (że ustanowił mszę w noc Bożego Narodzenia, siedmiotygodniowy Wielki Post, śpiewanie Gloria, czyli Chwała na wysokości Bogu), chyba kwestionują historycy. Śmierć męczeńską poniósł w roku 136.
Pomylono go z innym Telesforem, męczennikiem afrykańskim, i choć życie skończył 2 stycznia, wspominany jest 5 stycznia (prawosławni 22 lutego). W Kościele zachodnim pamiętano o nim dawniej w Wigilię Trzech Króli.

Mszał rzymski do użytku wiernych, 1874

W Polsce Telesfor

Tak jednak jest, że ktokolwiek w Polsce ma lat 50 i więcej, to Abrahama niekoniecznie widział, ale na hasło Telesfor od razu mówi „Pora na Telesfora” i dziwi się, że jego rozmówcy nie dzielą z nim entuzjazmu do programu dla dzieci z głębokich lat siedemdziesiątych. W szaro-śnieżnych telewizorach niezbyt zresztą wyraźnie było cokolwiek widać.

Znaczenie imienia Telesfor

Franciszek Sowa, Andrzej Vincenz i Henryk Fros SJ podają, że greckie telesphoros znaczy ‘dowiedziony do doskonałości’. Nie był wcale doskonały wuj Telesfor, filister, bohater Domu otwartego nieszczęsnego Michała Bałuckiego.